PNI SV200 Smart Water Valve & CHG300 PNI Power Supply Package
Availability: In stock
SKU
PNI-PK-200
Smart control for water management
Secure and efficient Wi-Fi connectivity
The PNI SV200 valve uses a 2.4 GHz Wi-Fi frequency, which ensures a stable and reliable connection. Compatibility with Amazon Alexa and Google Home offers advanced voice control options, making water management easier than ever. Users can turn the valve on or off using voice commands or set schedules directly through the app, saving time and resources. This easily adaptable connectivity greatly improves the user experience.
Robust design and IP65 protection
Practical usage scenarios
Practical usage scenarios
PNI-CHG300 - PNI CHG300 power supply with USB C port, QC3.0, PD3.0, PPS and USB-A port, 30W
PNI CHG300 power supply with USB C port, QC3.0
Power adapter with USB Type C and USB Type A
USB charging adapter with two ports, USB-A and USB-C, with a maximum output of 30W 3A that supports charging two devices separately or simultaneously (5V 3.4A max. 17W).
USB-C: 5V 3A, 9V 3A, 12V 2.5A, 15V 2A, 20V 1.5A - 30W max.
PPS: 3.3V-11V/3A, 30W max.
USB-A: 3.6V-6V 3A, 6V-9V 2A, 9V-12V 1.5A, 15V 2A, 20V 1.5A - 30W max.
USB-C+USB-A: 5V 3.4A, 17W max.
PD3.0, PPS and QC3.0
Charge compatible devices up to 3 times faster than conventional charging.
The USB-C port is compatible with QC2.0, QC3.0, PD2.0, PD3.0, and PPS.
The USB-A port is compatible with QC2.0 and QC3.0.
Protective measures
Write Your Own Review
You're reviewing:PNI SV200 Smart Water Valve & CHG300 PNI Power Supply Package
Your Rating
Product identification
Producer NIP
Product code PNI-SV200
Features
feeding USB 5V DC / 2A
Valve pressure 1.0 MPa / 10 bar
Valve diameter DN20 / 3/4”
Compatible faucet With the ball
Valve closing/opening time 5-10 seconds
Wi-Fi frequency 2.4GHz
Power failure protection Yes
Compatible application Tuya Smart
Special functions - Flow Adjustment 0-100%
Package contents
Smart valve Yes
Power cable Yes
Product identification
Product code PNI-CHG300
General features
Input voltage 230
Maximum input current 0.8A
Maximum power 30W
USB port 1 x USB Type C, 1 x USB Type A
USB Type C output voltage 5V 3A / 9V 3A / 12V 2.5A / 15V 2A / 20V 1.5A
PPS 3.3V - 11V 3A, 30W max.
USB Type A output voltage 3.6V - 6V 3A / 6V - 9V 2A / 9V - 12V 1.5A / 15V 2A / 20V 1.5A
Color White
size 100 x 45 x 28 mm